Bookmarklets (skryptozakładki) – wykorzystanie zakładek w SEO, UX i przy tworzeniu stron

Bookmarklets (skryptozakładki) – wykorzystanie zakładek w SEO, UX i przy tworzeniu stron

Skryptozakładki nie są nowością dla zaawansowanych użytkowników komputerów oraz internetu. Są to krótkie skrypty napisane w JavaScripcie, które zapisujemy i przechowujemy w formie adresu URL w zakładce naszej przeglądarki internetowej lub w formie linku na stronie (tak, jak to będzie miało miejsce poniżej). W momencie kliknięcia w link lub zakładkę skrypt uruchamia się i wykonuje zawarte w nim polecenie. Brzmi prosto? Takie też jest – oczywiście w użyciu, niekoniecznie w stworzeniu. Do tego drugiego będzie nam już niezbędna znajomość języka JavaScript. Na szczęście istnieją tysiące gotowych skryptozakładek, wykorzystywanych także w służbie SEO, UX czy podczas tworzenia stron.

Przy wykorzystywaniu skryptozakładek znalezionych w internecie musimy być jednak pewni, że działają one wyłącznie w sposób, w jaki zostało to opisane. Jednym słowem – musimy być pewni, że są bezpieczne. W takim skrypcie przestępcy mogą bowiem ukryć nie tylko krótki kod, odpowiedzialny np. za sprawdzenie linków nofollow na stronie, ale także dopisać kod wykonujący niepożądane działanie, jak np. udostępnienie danych ze strony, które następnie mogą być wykorzystane w niechciany przez nas sposób. Miej więc na uwadze swoje bezpieczeństwo, kiedy będziesz przeczesywał internet w poszukiwaniu ciekawych bookmarkletsów.

Całość podzieliłam na kilka kluczowych kategorii. Proponuję jednak przetestować wszystkie. Ja korzystam (i szczerze je uwielbiam) z większości z nich. Potrafią nie tylko przyspieszyć pracę, ale także często pomóc w wykonaniu zadania lepiej niż niejedno zaawansowane narzędzie. Jeśli macie w swojej bibliotece inne ciekawe bookmarkletsy dajcie koniecznie znać w komentarzu.

Spis treści

Jak używać skryptozakładek?

Na początku krótka instrukcja. Tak jak wspomniałam powyżej, skryptozakładek możemy używać w zasadzie na dwa sposoby – albo klikając w link (np. jeden z tych, które znajdują się poniżej), albo dodając ten link do swojego paska zakładek. Oczywiście polecam wyłącznie ten drugi sposób, ponieważ skrypty wykonują się na stronie, na której się znajdujemy, więc uruchamiając je, będziecie dostawać wyniki dla tego konkretnego URL.

Jak dodać bookmarklet do paska zakładek?

To proste – wystarczy, że przeciągniesz link, który umieściłam poniżej i upuścisz go na swojej belce zakładek u góry przeglądarki. Kiedy skrypt będzie dodany do paska, wówczas wystarczy, że klikniesz go na stronie, na której chcesz otrzymać wymagany efekt. Tylko tyle.

Skryptozakładki przydatne w SEO

Szybka analiza SERP

Wbrew pozorom bardzo przydatny skrypt, który błyskawicznie pokaże nam skondensowane wyniki dla analizowanej strony wyszukiwań w Google. Skrypt zwróci nam adresy URL i tytuły stron. Możemy je także stamtąd łatwo eksportować. Przydatne przy szybkiej analizie pierwszej strony w Google.

Bookmarklet: Szybka analiza SERP

Szybki dostęp do cache Google

Skrypt ten pozwala jednym kliknięciem otworzyć badaną stronę w formie zapisanej kopii Google. Oczywiście możemy to zrobić dopisując cache: przed adresem url, jednak używając zakładki możemy to zrobić szybciej :-). W końcu przede wszystkim do tego służą te mini skrypty – do oszczędzania naszego czasu.

Bookmarklet: Zapisana kopia strony

Sprawdzanie zaindeksowanych stron serwisu w ciągu ostatnich 7 dni

Dzięki temu skryptowi możemy jednym kliknięciem sprawdzić jakie adresy URL strony, na której się obecnie znajdujemy, zostały zaindeksowane w Google w ciągu ostatnich 7 dni. To z kolei pozwala nam na analizę aktualizacji danej strony czy sprawdzenie nowych artykułów (jeśli jest to blog lub portal) lub nowo dodanych produktów (dla sklepów internetowych).

Bookmarklet: Nowe URLe w indeksie – ostatnie 7 dni

Sprawdzenie zaindeksowania konkretnego adresu URL

Ten skrypt pozwala na wykonanie szybkiego testu indeksacji strony, na której się znajdujemy. Oprócz tego możemy od razu sprawdzić z jakim tytułem, opisem czy snippetai Google zaindeksował naszą stronę.

Bookmarklet: Status indeksacji URLa

Sprawdzanie zaindeksowania całej strony

Bookmarklet sprawdza zaindeksowanie całej strony. Nic innego jak to, kiedy po prostu w Google wpiszemy site:mojastrona.pl, tyle, że tutaj rozwiązujemy to jednym kliknięciem będąc na danej stronie.

Bookmarklet: Status zaindeksowania strony

Sprawdzenie strony w Google Page Speed Insights

Skrypt pozwala jednym kliknięciem przenieść się na stronę Google Page Speed Insights oraz rozpocząć analizę strony, na której się znajdujemy.

Bookmarklet: Page Speed Insights

Sprawdzenie elementów rozszerzonych

Jednym kliknięciem przenosimy się do strony Google, gdzie skrypt automatycznie wpisuje adres URLa, na którym się znajdowaliśmy i rozpoczyna test elementów rozszerzonych.

Bookmarklet: Test elementów rozszerzonych

Podświetlenie nagłówków

Bardzo fajny skrypt, który jednym kliknięciem pozwala nam na podświetlenie wszystkich nagłówków, znajdujących się na stronie, z dodatkowym oznaczeniem danego nagłówka (dopisuje on przy nim H1, H2, H3 itd.). Zobrazowanie w ten sposób nagłówków pozwala często na wyłapanie nieprawidłowości – wizualizacja często działa lepiej, niż czytanie kodu.

Bookmarklet: Podświetlenie nagłówków

Sprawdzenie występowania canonicala

Skrypt ten zwraca nam komunikat dotyczący canonicala na stronie, na której aktualnie się znajdujemy. Pokazuje nam, czy dany URL ma przypisany canonical i jeśli tak, to na jaki URL kieruje.

Bookmarklet: Canonical checker

Sprawdzenie niedziałających linków

Podstawowy skrypt w pracy pozycjonera, pozwalający na szybkie wyłapanie niedziałających linków wychodzących z danej strony. Działa w oparciu o stronę W3.org, do której nas przenosi, wrzucając tam adres URL na którym się znajdujemy. Resztę roboty wykonuje W3.org. Oczywiście istnieją też dedykowane wtyczki do przeglądarek, które umożliwiają wykonanie takiej operacji bezpośrednio na stronie, bez konieczności przenoszenia się do W3.

Bookmarklet: Broken link checker

Błędnie zaindeksowane strony

Skrypt pokazuje prawdopodobnie błędnie zaindeksowane strony w Google. Dzięki temu możemy szybko wychwycić strony testowe, przykładowe (np. te, które są domyślnie w szablonie). Przydatne szczególnie przy nowych oraz dużych stronach.

Bookmarklet: Błędnie zaindeksowane strony

Strony zaindeksowane bez szyfrowania

Prosty skrypt, który pozwala sprawdzić, czy Google zaindeksował jakieś podstrony naszego serwisu, które posiadają wersję bez szyfrowania, czyli http:// zamiast https://.

Bookmarklet: HTTP checker

Licznik słów i znaków

Niezwykle przydatne mini narzędzie. Jak sama nazwa wskazuje, skrypt ten pozwala jednym kliknięciem zwrócić liczbę znaków oraz słów zaznaczonej treści na stronie. Trzeba tylko pamiętać o zaznaczeniu tekstu.

Bookmarklet: Licznik słów i znaków

Sprawdzenie atrybutów ALT

Skrypt ten pozwala w szybki sposób sprawdzić atrybuty ALT przypisane do zdjęć. Działa on w ten sposób, że podmienia zdjęcie na stronie na atrybut ALT, który jest do niego przypisany.

Bookmarklet: ALT checker

Podgląd pliku robots.txt

Niby nic wielkiego, ale tak jak w przypadku znacznej części skryptów, tak i ten po prostu pozwala zaoszczędzić nieco czasu. Po jego użyciu przenosi nas on na stronę, na której się znajdujemy z dopiskiem /robots.txt.

Bookmarklet: Robots.txt checker

Podgląd mapy strony

Tak jak w przypadku powyższego skryptu, tak i tutaj jednym kliknięciem przeniesiemy się do strony z dopiskiem /sitemap.xml.

Bookmarklet: Sitemap checker

Test mobile-friendly

Skrypt przenosi nas do narzędzia Google, które sprawdza, czy nasza strona jest przyjazna urządzeniom mobilnym.

Bookmarket: Test mobile-friendly

Sprawdzenie strony w Similarweb

Uruchomiony skrypt przenosi nas na stronę Similarweb, gdzie od razu poddaje ją analizie.

Bookmarklet: Test Similarweb

Sprawdzenie historii strony w Web Archive

Skrypt przenosi nas na do Wayback Machine, gdzie możemy podejrzeć zapisaną, historyczną wersję badanej strony.

Bookmarklet: Historia strony

Sprawdzanie widoczności strony w ciągu ostatnich 6 miesięcy

Do tego celu skrypt wykorzystuje SearchMetrics.com. W ten sposób możemy szybko sprawdzić nie tylko widoczność witryny, ale także informacje o podstawowych słowach kluczowych czy konkurentach.

Bookmarklet: SearchMetrics

Szybki podgląd meta danych

Skrypt umożliwia szybki podgląd meta danych aktualnie przeglądanej strony.

Bookmarklet: Meta dane strony

Podświetlenie linków

Świetny skrypt autorstwa Supple, który podświetla na stronie wszystkie linki, oznaczając je kolorami. Bookmarklet podświetla nam nie tylko linki dofollow, nofollow, ale także ugc oraz sponsored.

Bookmarklet: Podświetlenie linków

Zamiana anchora na URL

Skrypt pozwala na szybkie zamienienie wszystkich anchorów na stornie na URLe, do których prowadzą linki.

Bookmarklet: Zamiana anchora na URL

Indeksacja strony w Bingu

Bookmarklet przenosi nas do Binga, gdzie wrzuca komendę pozwalającą sprawdzić obecny poziom indeksacji naszej strony w tej wyszukiwarce.

Bookmarklet: Indeksacja w Bing

Wyświetlenie widoczności strony w Google Search Console

Po kliknięciu w zakładkę skrypt przenosi nas do Google Search Console, gdzie wyświetla skuteczność naszej strony. Oczywiście trzeba mieć tą stronę podpiętą pod Google Search Console oraz być zalogowanym do danego konta.

Bookmarklet: Skuteczność w GSC

Częstotliwość występowania słów w treści

Skrypt szybko zwraca nam ilości występowania w treści poszczególnych słów. Trzeba tylko wziąć poprawkę na to, że zlicza on wszystko co znajduje się w kodzie, zatem musimy przejrzeć listę aby coś z niej rzeczywiście wyciągnąć.

Bookmarklet: Częstotliwość występowania słów

Podgląd danych Open Graph

Skryptozakładka autorstwa Dougala Campbella, która po uruchomieniu wyświetla nam dane Open Graph z przeglądanej strony.

Bookmarklet: Dane Open Graph

Sprawdzenie zmian w tytułach Google

Dość świeży skrypt, który powstał na potrzeby ostatnich zmian, które wprowadza Google. Od niedawna bowiem zmienia on tytuły stron, niezależnie od tego, co wpisujemy w <title></title> – oczywiście nie dla wszystkich stron. Uruchomiony skrypt umieści nam pod tytułem wyświetlanym w Google tytuł, który mamy nadany w kodzie jako <title></title>. Dzięki temu będziemy wiedzieli, czy dla naszej strony Google zmienił tytuł, czy nie.

Bookmarklet: Keyword Surfer. Jest bezpłatne, a pokazywanie zmian w title to nie jedyna opcja, którą umożliwia. Mając to rozszerzenie nie trzeba już klikać w żaden przycisk czy zakładkę, automatycznie pokazuje nam w wynikach, czy dana strona ma zmieniony tytuł, czy nie. Wtyczka działa obecnie tylko przy Google Chrome.

Skryptozakładki przydatne w UX oraz przy tworzeniu stron

Możliwość edytowania strony

Rewelacyjny skrypt, który pozwala na uruchomienie możliwości edycji strony, na której się znajdujemy. Po jego odpaleniu możemy dowolnie zmieniać treść na stronie czy usuwać zdjęcia. Skrypt działa także na smartfonach.

Bookmarklet: Edytuj stronę

Parametry techniczne szybkości strony

Bardziej techniczny skrypt, który zwraca w dodatkowym okienku najważniejsze informacje dotyczące kluczowych wskaźników szybkości strony.

Bookmarklet: Szybkość strony

Podgląd wersji DOM strony

Niezwykle przydatny oraz czytelny (dzięki podświetlaniu treści) skrypt stworzyny przez Martina Splitta, umożliwiający szybki podgląd wersji DOM strony. Must have nie tylko dla programistów, ale także SEOwców.

Bookmarklet: Podgląd wersji DOM

Skrypt wyłączający JS

Ten skrypt jest świetny nie tylko dlatego, że pokazuje nam wersję strony bez JS, ale także dlatego, że pokazuje nam również w dwóch kolumnach wersję naszej strony z włączonym JS oraz wersję z wyłączonym JS. Dzięki temu możemy szybko porównać obie wersje i sprawdzić, czy czasami któryś ze skryptów nie wyświetla się nieprawidłowo. Autorem skryptu jest Chris Johnson.

Bookmarklet: Wyłączenie JS

Oznaczenie wszystkich linków na stronie

Skrypt oznacza wszystkie linki, które znajdują się na danej stronie – zarówno linki wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Osobiście bardziej preferuję skrypt nr 2.22., jednak tamten przeznaczony jest stricte dla osób zajmujących się pozycjonowaniem, ten natomiast może być przydatny bardziej przy tworzeniu strony, ponieważ nie zaśmieca nam tak strony kolorami, a po prostu oznacza linki. Najlepiej sprawdź obydwa i wybierz najlepszy dla siebie :-).

Bookmarklet: Oznaczenie linków na stronie

Sprawdzenie użytych fontów

Świetny skrypt, który pozwala na sprawdzenie wszystkich fontów użytych na danej stronie. Po jego uruchomieniu wystarczy najechać na tekst, a skrypt podświetli nam użyty font.

Bookmarklet: Sprawdzenie fontów

Sprawdzenie wydajności <head>

Świetny skrypt diagnostyczny, który wskazuje potencjalne problemy wydajnościowe w sekcji <head> strony. Wszystko oznacza bardzo czytelnie, dzięki czemu będziemy mogli naprawdę szybko zidentyfikować potencjalne błędy. Skrypt autorstwa CSS Wizardy.

Bookmarklet: Diagnostyka sekcji <head>

Pozostałe skryptozakładki

Sprawdzenie danych Whois

Skrypt pozwala na szybkie sprawdzenie danych abonenta, zapisanych we Whois.

Bookmarklet: Whois

Generator linku w HTML

Narzędzie, które pozwala jednym kliknięciem stworzyć ze strony na której się znajdujemy link w formie gotowego kodu html.

Bookmarklet: Generator linku HTML

Usuwanie parametrów z URL

O dziwo bardzo przydatny skrypt, który pozwala szybko usunąć z URL wszelkie dodatkowe parametry (np. UTMy).

Bookmarklet: Usuwanie parametrów z URL

Generator linków wychodzących

Skrypt, który szybko wygeneruje nam listę wszystkich linków wychodzących, które znajdują się na danej stronie. Skrypt nie bierze pod uwagę linków wewnętrznych.

Bookmarklet: Generator linków wychodzących

Generator kodu QR

Skrypt pozwala na szybkie przerobienie adresu URL na którym aktualnie się znajdujemy na kod QR.

Bookmarklet: Generator kodu QR

Usuwanie przypiętego menu

Uruchomienie skryptu spowoduje usunięcie przypiętego menu / informacji (np. cookies). Przydatne na stronach, które przez takie elementy utrudniają ich przeglądanie i przyswajanie informacji. Autorem skryptu jest Alisdair McDiarmid.

Bookmarklet: Usunięcie przypiętego menu

Dodanie przestrzeni w tekście

Przydatny skrypt dla stron, które posiadają mocno zbity tekst. Jego użycie powoduje dodanie dodatkowej przestrzeni pomiędzy literki na całej stronie.

Bookmarklet: Dodanie przestrzeni w tekście

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *